Historia Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym

W wyniku zmian jakie nastąpiły z chwilą powołania Polskiego Związku Wędkarskiego, również w Milicji Obywatelskiej z inicjatywy Komisji Kultury Fizycznej TKKF, wędkarstwo staje się dyscypliną, której głównym zadaniem jest działalność rekreacyjno – wypoczynkowa oraz sportowa.

I Mistrzostwa Polski MO i SB, emerytów i rencistów MSW odbyły się 9 września 1984 roku na jeziorze Skoki (koło Włocławka), w których uczestniczyły 33 ekipy, rywalizując w klasyfikacji drużynowej i indywidualnej. Zwyciężyła ekipa z Płocka, która zobligowana została do organizacji kolejnych zawodów. Decyzję taką pojęli kierownicy ekip na odprawie technicznej. Formuła, że zwycięzca ma pierwszeństwo w organizacji następnych zawodów obowiązuje do dziś. Płock wywiązał się z tego obowiązku z rocznym „poślizgiem”. W kolejnych latach organizatorami wędkarskich zmagań były jednostki z: Tarnowa, Konina i Gorzowa.

Po kilkuletniej przerwie w 1994 roku Centralne Spławikowe Zawody Wędkarskie Komend Wojewódzkich Policji i Szkół Policji „O puchar Komendanta Głównego Policji” zorganizowała Szkoła Policji w Pile. Pierwszy puchar tej edycji zdobyli policjanci z Koszalina. Reprezentanci tej jednostki wygrali również w 1995 roku zawody zorganizowane na „swoim” akwenie (Jezioro Rosnowskie). Koszalinianie w 1996 roku będąc gospodarzami zawodów, które rozegrano również na jeziorze Rosnowskim, przegrali z reprezentacją Olsztyna, która była organizatorem kolejnych zawodów w 1997 roku. Odbyły się one na jeziorze Długim w Olsztynie. Olsztyńskie zawody zaszczycił Prezes Zarządu Głównego PZW pan E. Grabowski, który zaproponował, aby zawody te w przyszłości organizować w randze mistrzostw Polski.

W Olsztynie kolejne zwycięstwo odniosła reprezentacja KWP Koszalin, która zrzekła się organizacji zawodów w następnym roku na rzecz KWP w Zielonej Górze – zdobywcy drugiego miejsca.

Tym samym KWP w Zielonej Górze była organizatorem I Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym, które rozegrano w dniach 11 – 13 września 1998 roku na Odrze w Krośnie Odrzańskim. W mistrzostwach tych udział wzięło 41 reprezentacji, w tym 3 drużyny z zaprzyjaźnionych z KWP Zielona Góra niemieckich jednostek Policji. Gospodarze byli „mało gościnni”- zwyciężyli zdecydowanie, a ich druga drużyna zdobyła trzecią lokatę.

Zgodnie z zasadą, która obowiązuje do dziś organizatorem II Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym roku została Zielona Góra. W 1999 roku ponownie nad Odrą gościło Krosno Odrzańskie. Tym razem zwycięstwo odnieśli policjanci reprezentujący KWP w Bydgoszczy.

III Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym zostały zorganizowane w dniach 15 – 17 września na Kanale Bydgoskim. Zwycięzcami tych zawodów zostali reprezentanci KWP Katowice. W związku z tym, iż zwycięzcy nie zrzekli się organizacji mistrzostw w nadchodzącym roku, obowiązek ten spoczywał właśnie na nich. Niestety do zorganizowania zawodów nie doszło.

Po dwuletniej przerwie organizacji IV Mistrzostw Polski Policji, podjęli się policjanci z Opola. Mistrzostwa odbyły się w dniach 26 – 27 września 2003 roku na Kanale „Ulgi” w Opolu. Zwycięzcami zostali policjanci reprezentujący KWP Katowice (pierwsze i drugie miejsce) przed reprezentantami KWP w Szczecinie. W dniu 28 września 2003 roku także w Opolu na jeziorze Turawa rozegrano I Ogólnopolski Spławikowy Turniej Sztafet Policji, a jego zwycięzcami zostali policjanci z KWP Białystok wyprzedzając KWP Opole oraz KWP Łódź i KPP Prudnik.

Jubileuszowe V Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym organizowała KWP w Katowicach, a odbyły się one w dniach 17 – 19 września 2004 r. na Kanale Gliwickim w Niezdrowicach. Zwycięzcami zostali Policjanci reprezentujący KWP w Gorzowie przed KWP Opole i KWP w Bydgoszczy, Gorzowianie zrezygnowali z organizacji kolejnych mistrzostw. W związku z tym organizacji tej imprezy w 2005 roku podjęli się policjanci z KWP w Szczecinie.

VI Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym odbyły się 22-24.09.2005 r., na Kanale Piastowskim na wyspie Karsibór. W zawodach uczestniczyło 27 trzyosobowych drużyn czyli 81 zawodników. Zawody wygrało KWP w Szczecinie, drugie miejsce zajęło KWP Poznań, a trzecie KWP Gorzów Gubin. Indywidualnie wygrał Atonii Świetlikowski z WSPol w Szczytnie, drugie miejsce Jacek Tokar KWP Opole, a trzecie Andrzej Iwański z KWP Gorzów Gubin.

KWP w Szczecinie zgodnie z zasadą podjęło się zorganizowania VII Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym, które odbyły się 05-07.10.2006 r., na rzece Świniec koło Kamienia Pomorskiego. W zawodach uczestniczyło 93 zawodników. VII mistrzostwa policjantów wygrała drużyna z KWP Bydgoszcz, drugie miejsce KWP Poznań, trzecie miejsce KWP Szczecin. Indywidualnie zawody wygrał Tretyń Leszek z KWP Bydgoszcz, drugie miejsce zajął Remigiusz Zielonka z KWP Bydgoszcz, a trzecie miejsce przypadło Andrzejowi Przybyła z KWP Poznań.

KWP w Bydgoszczy podjęło się organizacji VIII Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym, które odbyły się 9-12 października 2013 r., na Kanale Bydgoskim. Zawody wygrała drużyna KWP Katowice, drugie miejsce zajęła KWP Bydgoszcz I, a trzecie KWP w Opolu. Indywidualnie najlepszy okazał się Leszek Tretyn z KWP w Bydgoszczy, drugie miejsce zajął Bartłomiej Kubala z KWP Katowice, a trzecie Marian Masewicz z KMP w Koszalinie.

Organizacji IX Mistrzostw Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym podjęło się KWP we Wrocławiu. Zawody odbyły się na kanale Karłowickim we Wrocławiu w dniach 25-27.09.2009 r. Drużynowym Mistrzem Polski została drużyna KWP w Katowicach, drugie miejsce KPP Krosno Odrzańskie, trzecie miejsce KWP Wrocław. Indywidualnym Mistrzem Polski został Bartłomiej Kubala z KWP w Katowicach, drugie miejsce Andrzej Iwański z KPP Krosno Odrzańskie, trzecie miejsce Krzysztof Fox z KWP w Katowicach.

X Mistrzostwa Polski Policji zorganizowało KWP w Katowicach. Zawody odbyły się na Zb. Koniecpol w dniach 10-12 Września 2010 r., a uczestniczyło w nich 66 zawodników. Imprezę zaszczycił Prezes ZG PZW w Warszawie Eugeniusz Grabowski. Drużynowym Mistrzem Polski została Drużyna IPA KWP w Katowicach, drugie miejsce zajęła drużyna KPP Kościan, a trzecie miejsce drużyna KMP w Katowicach. Indywidualnie najlepszym okazał się Władysław Ryncarz z KWP Rzeszów, drugie miejsce zajął Bartłomiej Kubala z IPA KWP Katowice , a trzecie jego kolega z drużyny Krzysztof Fox.

XI Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym zorganizowało KWP w Poznaniu w dniach 09-11.09.2011 r. Impreza odbyła się na Kanałach Gosławickich, a brało w niej udział 58 zawodników. Drużynowo wygrała KPP w Makowie Mazowieckim, drugie miejsce zajęło KWP w Opolu, a trzecie KWP w Kielcach. Indywidualnie wygrał Jacek Tokar z KWP w Opolu, drugie miejsce Mirosław Czajor z KWP w Kielcach, a trzecie Grzegorz Trojanowski z KPP Maków Mazowiecki.

XII Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym zostały zorganizowane w dnia 14-16.09.2012 r., przez KWP w Gdańsku. Areną wzmagań był ujściowy odcinek rzeki Wisły w miejscowości Szewce Gdańskie. Drużynowo zwyciężyło IPA KWP w Katowicach, drugie miejsce zajęła drużyna KPP Kościerzyna, a trzecie miejsce zajęła drużyna KWP w Bydgoszczy. Indywidualnie Mistrzem Polski został Krzysztof Fox z IPA KWP w Katowicach, drugie miejsce Marcin Ostrowski z KPP Maków Mazowiecki, a trzecie miejsce Robert Dera z KPP Kościerzyna.

Jest nam bardzo przykro, że koledzy z Katowic mimo wygranej nie zachowali zasady kontynuacji i organizacji imprezy w kolejnym roku co doprowadziło do tak długiej przerwy w tak wspaniałej imprezie.

Po czterech latach przerwy z inicjatywy policjantów z Makowa Mazowieckiego zostaną zorganizowane XIII Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym 2016 w ramach IV Mistrzostw Służb Mundurowych w Wędkarstwie Spławikowym 2016, które zainicjował w roku 2013 Portal Wędkarstwo Sportowe Służb Mundurowych. 

29 maja 2016 roku odbyły się  IV Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Wędkarstwie Spławikowym oraz XIII Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym, XIII Spławikowe Mistrzostwa Polski Policji. Zawody odbyły się pod patronatem Komendanta Głównego Policji i rozgrywane były nad makowskim zalewem. Impreza trwała trzy dni. W piątek  zawodnicy trenowali, a w sobotę i niedzielę trwała zacięta rywalizacja. W zawodach udział wzięło 66 przedstawicieli różnych służb mundurowych, w tym Policji, Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Zakładu Karnego oraz Leśnictwa. W zawodach uczestniczyła tylko jedna kobieta - Sylwia Borkowska z Komendy Stołecznej Policji. W klasyfikacji drużynowej I miejsce zajęli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.  II zajęli reprezentanci policji śląskiej Elegant Fishing, a III miejsce policjanci z Kujawsko Pomorskiej Komendy Wojewódzkiej. W klasyfikacji indywidualnej IV Mistrzostw Polski Służb Mundurowych  w Wędkarstwie Spławikowym I miejsce zajął Robert Prokop z KPP Gostyń, II Remigiusz Zielonka z Kujawsko Pomorskiej Komendy Wojewódzkiej, natomiast III miejsce na podium przypadło Bartłomiejowi Kubale z śląskiej policji Elegant Fishing.

W dniach 9-11 czerwca 2017 roku na akwenie Balaton w Miejskiej Górce koło Rawicza odbyły się V Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych i XIV Mistrzostwa Polski Policji w Wędkarstwie Spławikowym. W trzydniowych zmaganiach udział wzięło 25 trzyosobowych drużyn z różnych zakątków kraju. Nad Mistrzostwami patronat honorowy sprawował Komendant Główny Policji, Wojewoda Wielkopolski oraz przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.

Klasyfikacja drużynowa:

1. Mix Gdańsk-Białystok - Policja

2. Elegant Fisching - Policja

3. DPLOT Leszno - Wojsko

4. Team Krotoszyn -Policja

5. RDLP Wrocław - Lasy Państwowe

Klasyfikacja indywidualna:

1. Remigiusz Zielonka – Koło Nr 126 Włocławek – Policja

2. Zbigniew Mnich – DPLOT Leszno – Wojsko Polskie

3. Kamil Maciejczyk - Mix Gdańsk -Białystok – Policja.

 

Autor: Michał Śnioszek, Robert Wójcikiewicz

Autor: Osoba N/N

Script logo
fb mail